Alviano (IT)

Štát: Taliansko
Región: Umbria
Provincia: Terni (TR)
Geografická poloha: 42° 35′ 0″ S, 12° 18′ 0″ V
Nadmorská výška: 251 m n.m.
Plocha: 23 km²
Počet obyvateľov: 1.508
Hustota obyvateľstva: 66 obyv./km²
PSČ: 05020
Predvoľba: 05020
Patrón mesta: Sant´ Ansano

www.comunedialviano.it

Poloha

Alviano leží v južnej časti Umbrie na hranici s provinciou Viterbo Lazio. Mestečko sa nachádza na pravej strane údolia rieky Tiber, na polceste medzi mestami Orvieto a Narni. Eróziou poznačená krajina má pahorkovitý charakter. V susedstve sa nachádzajú obce Amelia, Civitella d´Ágliano, Graffignano, Guardea a Lugnano in Teverina.
Na území mestečka sa nachádza vodná nádrž Lago di Alviano, vybudovaná na rieke Tiber v r. 1964. Priehrada je takisto centrom chránenej prírodnej oblasti Oasi d´Alviano, zriadenej v r. 1978 - územie, ktoré sa stalo domovom mnohých vzácnych druhov vodného vtáctva, zaberá plochu o veľkosti 900 hektárov.

Dejiny

Prvé opevnené stredoveké osídlenie sa viaže k roku 933 - v historických písomnostiach z tých čias sa uvádza pod názvom „Albianum". Opevnenie sa časom stalo terčom vojenských útokov zo strany miest Orvieto a Todi a bolo zničené. V 15. storočí sa obec stala lénom šľachtickej rodiny d´Alviano. Spomedzi jej členov pre rozvoj mesta najviac prispel vodca žoldnierskych vojsk condottiere Bartolomeo d´Alviano, ktorý tamojšie hradné sídlo rodiny (castello) dal nanovo postaviť v renesančnom duchu - a z mesta urobil centrum malého štátu. Po vymretí rodu Alvianovcov léno prešlo na viacerých vlastníkov a r. 1654 ho napokon získala Olimpia Maidalchini, manželka Pamfila Pamphili, ktorý bol bratom pápeža Innocenta X.

Kultúrno-historické pamiatky

Mestečku s výraznou stredovekou atmosférou dominuje Castello Doria Pamphili z 15. storočia. Hrad má štvorcový pôdorys so štyrmi zaoblenými obrannými vežami. Kaplnku hradu zdobia fresky, autorom niektorých z nich je Giuseppe Bastiani (17. storočie). Dnes sa v budove hradu nachádza radnica a múzeum so stálou expozíciou, približujúcou návštevníkom miestne poľnohospodárske tradície a život Bartolomea d´Alviano.

  • Chiesa Santa Maria Assunta, taktiež: Chiesa dei S.S. Pietro e Paolo - trojloďový kostol z 15. storočia. V interiéri sa nachádza freska od Sacchisa de Pordenone (Madona so sv. Gregorom a Hieronymom a Pentesileom Baglione) ako aj maľba od Niccola Alunna (Nanebevstúpenie Márie).
  • V časti Pupigliano sa uchovali zbytky starorímskej vily z 1. st. p. n.l.

Partnerské mestá:

  • Vajnory (Slovensko
  • Ondara (Španielsko)
  • Daone (provincia Trient, Taliansko)

Osobnosti:

  • Alviano je rodiskom condottiera Bartolomea d´ Alviano (1455-1515)

Projekt v rámci sekcie

Európa pre občanov pre Družobné mestá Vajnory - Alviano

 

Sekcia: